Trispalvė – sudėtingiau nei geltona, žalia, raudona

2006 09 12

Šie metai mažu bus patys tamsiausi mūsų šalies krepšiniui, kokius sugebu atminti. Pirma, kiek kalbų ir intrigų sukėlė mūsų plaukuotų „samurajų“ žygiai tekančios saulės šalyje. Dabar, tik blogio genijaus vaizduotėje galintis gimti scenarijus pildosi moterų rinktinei braunantis per pietų Amerikos džiungles išsvajotosios Brazilijos link. 0:2, jau pralaimėta Australijai.

Kai kas sako, jog patapome visiškais krepšinio vidutiniokais, užtat mūsų (ir mūsų krepšininkų) piniginės papilnėjo – gyvenimas tapo sotesnis ir laimingesnis, nors ir dirbame Lietuvoje vos ne daugiausiai Sąjungoje. O sotesnis lietuvis gal net Maironį paskaitytų. Tiesa, jei šis būtų tinkamai pareklamuotas ir pažiūrimas Plazoje valgant spragėsius.

Būtent su pagerėjusiu gyvenimu ir ES žemės ūkio išmokom noriu susieti mūsų bundantį tautiškumą, ypač pastebimą praūžusio čempionato metu – kaip smagu buvo matyti vis daugiau balkonų ir – šių metų atradimas – automobilių išpuoštų mūsų tautinėmis trispalvėmis. O tų trispalvių būta tiek daug, kad kai kuriems pareigūnams apsisuko galva ir šie puolė registruoti administracinio kodekso pažeidimus. Pasirodė ir specialistų komentarai, teigiantys, jog kiekvienas turįs teisę kabinti vėliavą kada ir kur jam patinka, svarbu jos neniekinti. O svarbiausia, kad vėliava turi atrodyti taip, kaip nusako mūsų įstatymai. O tada krinta į akis kiniškos šlykštgeltonės ir kitų pobjaurių atspalvių trispalvės. Ir visgi, kaip gi turėtų atrodyti mūsų vėliava?

Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio 15 straipsnis teigia, jog „Valstybės vėliavos spalvos – geltona, žalia, raudona.“. Betgi visokių geltonų būna ir kiekvienas poeta galėtų vaizdingiausiai nusakyti, kokia tai spalva, bet norėtųsi tiksliau. Vikipedija pakartoja jau minėtą citatą iš Konstitucijos, pridėdama nuorodas į minimas spalvas, tačiau to negana.

Patartas vienos šviesių plaukų ir galvos teisininkės, ieškojimus tęsiu Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme ir čia be pakartotos geltona žalia raudona, randu, kad „vėliavų atvaizdai visada turi atitikti šių vėliavų spalvų etaloninį atvaizdą (pagal Pantone sistemą)“. Pantone sistema? A co to jest?

O Pantone pasirodo esanti daugiamilijardinė korporacija, valdanti labai įdomų verslą – kurti ir už didelius pinigus pardavinėti spalvų katalogus. Išspausdinai lapelius su spalvoms, davei numeriukus ir susikrovei gražų pinigą, mat visiems tų lapelių reikia ir dar kasmet juos būtina perspausdinti. Gerai, kad Mendelejevo lentelė nepriklauso Achemai. Nereiktų nė trąšų gaminti.

Įdomu: įstatyme minima komercinė spalvų žymėjimo sistema, kurios negalima laisvai naudoti, tačiau ji aprašo valstybinės vėliavos spalvas. Ir dar kaip aprašo, nežinia.

Tai kaip turi atrodyti Lietuvos respublikos vėliava?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: