Thomas Mann: Mirtis Venecijoje

2006 10 15

Der Tod in Venedig (1912), Thomas Mann. Iš vokiečių kalbos vertė Valys Drazdauskas, 1976.

Iki šios knygos Thomas Mann buvo paslaptingas vokietis, gyvenęs ryškių spalvų namelyje ant Kuršių marių kranto. Apie jį pirmą kartą išgirdau paskutinį rudenį prieš mokyklą, kai leidau laiką Nidoje su teta ir močiute. Mat mūsų kelias iš jūros namo ėjo palei marias. Pamenu, aš visada mėgau vaikščioti pasvirusiom molo plokštėm, stengdamasis prieiti kuo arčiau prie vandens ir tuo pat išvengti bangų mūšos (taip bežaidžiant teko kartą paslysti ir išsimaudyti, gerai kad teta išgriebė).

O knyga nuvylė. Gal tai lietuviškas vertimas, ar vertimas sovietmečiu. Jei „rugpiūtis“ ar „pasibiaurėjimas“ žymi tam tikrą mūsų kalbos rašysenos tarpsnį, tai skaitydamas tokius žodžius kaip: baliustrada, pašvitai, sambrėška, meningas, – jaučiuosi turįs kalbos suvokimo spragų. Be keistų žodžių tekstą apsunkina ir įmantrus mums įprastos žodžių tvarkos nepaisymas, galbūt atkeliaujantis iš vokiško teksto stilistikos. Tegu.

Tekstą padalinu pusiau. Pirmoje dalyje sužinome apie nebejauno rašytojo Ašenbacho, pasiekusio kūrybines aukštumas, kančias dėl tos pačios kūrybos – tema ne ką mažiau aprašyta nei kokia meilė. Šįkart man pasirodė ne ypač įdomu skaityti, kaip kenčia kūrėjas, bet aš kantriai laukiau Venecijos, į kurią jis galiausiai išvažiuoja. Antroje dalyje atkeliauja į miestą ant vandens tam, kad patirtų meilę keliolikos metų berniukui Tadzio – jausmą pilną aistros ir garbinimo, kurį mes šiais laikais nesusimąstę pavadintume pedofilija.

Galiausia mirtis netrunka ištikti. O kur Venecija? Ar autoriui reikalinga dvokianti lagūna, miesto, kuris visais laikais garsėjo savo palaidumu, kad perversiškų minčių atsiradimas ir išsilaisvinimas būtų įtikinamesnis? Tekstas neįtikina, tad šis kūrinys puikiai galėtų vadintis „Mirtis Nidoje“ – paplūdimy ir smėlio yra, ir jūra visai nieko, o jaunų berniukų visada atsiras

Tiesa, ne vienas gerbtinas žmogus teigė, jog filmas tuo pačiu pavadinimu ir įkvėptas šio kūrinio, dėmesio vertas. Gal kada ir pamatysiu.

Reklama

2 atsakymai to “Thomas Mann: Mirtis Venecijoje”

  1. Petriukas Says:

    Na pirmoje puseje buvo idomu skaityti sia “recenzija“, bet poto matosi kad pritruko truputi:) is esmes tai Venecija pasirinkta del to kad Tomas Manas ten buvo nukeliaves, tai gal tiesio del to ji ir tapo ikvepimu naujam kuriniui. Bet panagrinejus atidziau, bent jau kritikai teigia, kad visas kurinys yra persmelktas aliuzijomis i antikine mitologija. Todel butinas isankstinis puikus antikos mitologijos ismanymas. Juo labiau atidus skaitytojas ieskotu “mirties zenklu“ kurinio eigoje, nes vien jau pavadinimas yra sakyciau grsmingas ir pranasaujantis. Juk Mirtis Venecijoje nebutu laikomas vienas geriausiu Tomo Mano kuriniu, jei viskas butu taip paprasta:) Tarp kitko menininko problema (kuri cia pavadinta banali) Tomo Mano kuryboje yra vienas svarbiausiu dalyku, kaip sako vokieciai – erleben oder schafen. Tad mano manymu, autorius siuo kuriniu stengiasi rasti save. O kad Tomas Manas buvo homoseksualus tai faktas:)

  2. proz Says:

    Negalima priimti kūrinio taip tiesiogiai. Grožinis tekstas yra meninė tikrovė, kuri veikia pagal savus principus, ir skirtingai, nei buitinė ar publicistinė kalba, mums kalba ne tik tiesioginėmis žodžių, sakinių ir kitų teksto dalių reikšmėmis. T.Manno tekstas pasakoja ne apie patologinę meilę, bet apie du meno kūrimo principus – apoloniškąjį (racionalųjį, kuriama pasitelkiant protą)ir dioniziškąjį (gaivališką, irracionalų, kuriama iš jausmų, aistros). Todėl kūrinyje tiek daug ir tiesiogiai užsimenama apie kūrybą, jos kilmę, reiškinį. Pirma pagrindinis herojus palaiko apoloniškąjį meno prado principą, o išgyvendamas netikėtą, iracionalią aistrą persiima dioniziška pasaulėžiūra (matyt, dėl to autoriaus ir pasirinkta netradicinė, ne vyro ir moters meilė. Beje, Manno tekstas neleidžia kalbėti apie seksualinę aistrą, herojaus meilė platoniška, jis įsimyli grožį, idealą, jaunatviškumą, o ne žmogų). Čia įsivelia ir jaunystės-senatvės, gyvenimo-mirties temos. Na, o Visconti sukurtas filmas tikrai labai vertas pamatyti.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: